top of page

Ağır İşler

Ağırlık içeren aktivitelerin öğrenme, odaklanma, ve günlük görevlere katılma yeteneğimizde oynadığı önemli rolü biliyor muydunuz? Duyusal girdileri organize etme ve sakinleşme için hepimizin, kaslar ve eklemler yoluyla propriyoseptif girdi sağlayan ağır görevlere ihtiyacı vardır.

Burada ağır işlerin ne olduğunu, ne zaman ağır işlere ihtiyaç duyulduğunu ve her yaştan çocuğun evde, sınıfta veya terapi seanslarında yapabileceği belirli ağır iş stratejilerini ele alacağız.

AĞIR İŞ FAALİYETLERİ

Başka bir zaman ve yerde olsaydık, çocuklar her zaman öğrenmeye hazır olurdu. Alışveriş merkezlerinde öfke nöbetleri ya da krizler yaşamazlardı. Hepimiz gece gündüz regule kalabilirdik!

Ancak işler böyle yürümüyor ve çocuklarla vakit geçiren herkes, zaman zaman uyumsuz oldukları anların olduğunu bilir. Hepimiz bir noktada düzensizlik yaşarız!

Ve bunların hepsi büyüme, gelişme ve öğrenme yolculuklarının bir parçası. Oldukça zorlu zamanlarla karşı karşıya kaldığınızda, ağırlıkların çocukların daha kontrollü olmalarına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz güçlü bir araç olduğunu bilmek sizi mutlu edecektir… Düzensiz bir sinir sistemini düzenlemenize yardımcı olması için ağır çalışmalara güvenebilirsiniz.


AĞIR İŞ NEDİR?

Ağır işler, kaslarımızın eforunu gerektiren aktivitelerdir, ve bu görevler genellikle itme, çekme veya kaldırma gibi hareketlerle vücuttaki kasların ve eklemlerin proprioseptif sistem aracılığıyla harekete geçirilmesini içerir. Hareket aktiviteleri kaslara direnç girdisi yaratır ve bu geri bildirim duyu sisteminin sakinleşmesine ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.


Ağır iş aktiviteleri sırasında devreye giren duyusal sisteme proprioseptif sistem denir. Propriyoseptif sistem, kaslar iş yapmak için hareket ettiğinde mesajlar alır. Bu mesajlar beyne ileri geri akar. Beyin, eldeki göreve göre bir kasın ne kadar kuvvet kullanması gerektiğine karar verir.


Bu, çocukların bir şeyi nazikçe tutmaları gerektiğinde veya ağır bir şeyi kaldırmaları gerektiğinde doğru miktarda güç kullanmalarına olanak tanır.


Beynin vücuttaki tüm eklemlerden ve kaslardan doğru bilgiyi aldığından ve kas çıktısının göreve uygun olduğundan emin olmak için sürekli olarak ayarlanan karmaşık bir sistemdir. Bu kavram aynı zamanda beden farkındalığı olarak da bilinir ve vücudumuzun uzayda nerede olduğunu ve vücudumuzu nasıl hareket ettireceğimizi bilmemizi sağlar.


Proprioseptif sistemle ilgili çıkarılacak mesaj, onun evrensel ve güçlü bir düzenleyici olduğudur.Propriyoseptif sistemle çalışarak diğer duyu sistemlerindeki bozuklukları bile giderebilirsiniz. İhtiyaç duyarsanız enerji düzeylerini artırabilir ve yüksek enerji düzeylerini azaltarak çocukların dünyayla etkileşimde bulunabilecekleri sakin ve rahat bir alana ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz.


AĞIR İŞ NE ZAMAN YAPILMALI


Ağır işlerin güzelliği evde, sınıfta ve terapi ortamlarında kolayca uygulanabilmesidir. Çocuğun günlük rutinine ağır işleri eklemek, duyusal süreçlerinin gelişmesine katkıda bulunacaktır.


Çocuklar ayrıca kendilerini düzenlemeye ihtiyaç duyduklarını hissettiklerinde kullanabilecekleri değerli araçlar da kazanacaktır. Ağır iş girdisini ne sıklıkta kullandığınız, çocuğun bireysel durumuna bağlı olacaktır. Çocuğun tanıttığınız aktiviteye verdiği zevk ve tepkisine göre yönlendirin.


39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page