top of page

Beyin Plastisitesinin Zirvesi, Çocukluğun İlham Dolu Yıllarında!

Çocuklukta Beyin Plastisitesi: Keşfedilmeye Hazır Bir Dünya!


Çocukluk dönemi, beyin gelişiminin en hızlı olduğu ve plastisitenin (beynin şekil ve işlevinde değişiklik yapma yeteneği) en yüksek olduğu dönemdir.

Bu nedenle, erken terapi uygulamaları, beyin plastisitesinin en üst düzeyde olduğu bu dönemde daha etkili sonuçlar elde etmek için büyük bir fırsat sunar. Beynin yapısı ve işlevi, erken dönemde doğru şekilde yönlendirilirse, çocuğun daha iyi sonuçlar elde etmesi ve yeteneklerini maksimum seviyeye çıkarması daha olası hale gelir.Nöroplastisite veya beyin plastisitesi olarak da bilinen nöral plastisite, sinir sisteminin yapısını, fonksiyonlarını veya bağlantılarını yeniden düzenleyerek içsel veya dışsal uyaranlara yanıt olarak aktivitesini değiştirme yeteneği olarak tanımlanabilir. Nöronların temel bir özelliği, tipik olarak sinaptik plastisite olarak adlandırılan çeşitli sayıda aktiviteye bağlı mekanizmalar yoluyla sinaptik aktarımın gücünü ve etkinliğini değiştirme yetenekleridir.


Geçen yüzyılda yapılan araştırmalar, nöral plastisitenin böceklerden insanlara kadar türlerdeki sinir sistemlerinin temel bir özelliği olduğunu göstermiştir.

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page