top of page

Duyusal Deneyimlerle Dokunan Geçmiş

Eski zamanların masalsı dünyasında, çocuklar doğayla iç içe büyüme fırsatı bulurdu. Teknolojinin gürültüsü ve hızı, günümüzde çocukların duyusal deneyimlerini sınırlarken, geçmişte çocuklar, sekiz duyunun büyülü dünyasına gönüllerince daldılar. Eski zamanlarda çocuklar için duyusal zenginlik, modern çağın hızlı tempolu yaşamına kıyasla daha doğal ve derinlemesine bir deneyim sunuyordu.


Gözlerini kapat ve hayal et: Çocuklar, tarlalarda koşuştururken rüzgarın yüzlerinde dans ettiğini hissederdi. Çimenlerin arasında yuvarlanırken toprağın kokusu burunlarını okşardı. Kuş sesleri ormanın içindeki gizemli melodiyle birleşir, çocukların kulaklarında tatlı bir huzur bırakırdı. Gökyüzündeki güneş, sıcaklığıyla tenlerini okşarken, gölgelerde oyun oynamanın keyfi ise eşsizdi. Elma ağaçlarının altında vakit geçirirken, meyve kokuları hem burunlarına hem de damaklarına hitap ederdi.


Eski zamanlarda çocuklar için duyusal deneyimler sadece doğayla sınırlı değildi. El işleri ve sanatsal etkinlikler, çocukların ellerini kullanarak farklı dokuları ve malzemeleri keşfetmelerini sağlardı. Kilin şekillendirilmesi, tahta parçalarının oyulması, renkli kumaşların dokunması gibi etkinlikler, çocukların parmaklarını kullanarak dünyayı hissetmelerini sağlar ve yaratıcılıklarını geliştirirdi.


Eski zamanlarda oyunlar da duyusal zenginliğin bir parçasıydı. Arkadaşlarla koşuştururken çimenlerin üzerinde hissedilen yumuşaklık, taşların altında saklanmanın heyecanı, su birikintilerinde sıçrayarak ıslanmanın coşkusu; tüm bunlar çocukların duyusal dünyalarını zenginleştirirdi.

Eski zamanların çocukları, teknolojinin baskın olduğu günümüz dünyasına göre belki daha az materyal zenginiydiler, ancak duyusal açıdan zengin bir yaşam sürdürüyorlardı. Doğanın ve çevrelerindeki nesnelerin sunduğu zengin duyusal deneyimler, çocukların zihinsel ve duygusal gelişimine katkıda bulunuyordu.


Günümüzde, ebeveynler olarak, çocuklarımıza eski zamanların duyusal zenginliğini sunma fırsatları oluşturmamız önemlidir. Teknolojiyi dengeli bir şekilde kullanırken, doğanın ve sanatsal etkinliklerin sunduğu duyusal deneyimleri yaşamalarını sağlamalıyız. Onlara çimenlerin üzerinde koşmanın, toprakla temas etmenin, çeşitli dokuları hissetmenin ve doğanın seslerini dinlemenin kıymetini öğretebiliriz. Böylece, çocuklarımızın duyusal zenginlik içinde büyüdüğü, yaratıcı ve deneyim dolu bir çocukluk geçirecekleri bir dünya yaratabiliriz.


24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page