top of page

İyi Anne-Kötü Anne

Çocuklarımızın uyumlu olması ve hiçbir şeyle mücadele etmemesi, iyi bir ebeveyn olduğumuzu gösterir mi?


Artık, öğrenmemiz gereken bir beceri daha var: Öz düzenleme. Çocuklarımız, elektronik cihazlarla, çevresel toksinlerle, kısıtlanmış hareketle, azalan besin değeriyle, yoğun programlarla, stresle, serbest oyun zamanı eksikliğiyle, dışarıda geçirilen zamanın azalması gibi birçok bozucu etkenle mücadele ediyor. Günümüz toplumu, birden fazla aktiviteye katılan, her zaman doğru cevapları veren, sınıf seviyesinin ötesinde çalışan ve kendini sürekli zorlayan çocukları övüyor ve ödüllendiriyor. Ben de çalışmaktan ve zorlanmaktan yanayım, fakat bir şeyi unuttuk.


Daha yüksek yürütücü işlev becerilerine ve etkileyici adaptasyon yeteneğine sahip olmak için, öz düzenleme becerisini öğrenmek için zaman ayırmamız gerekiyor. Bu beceri, ebeveynlerimizden, öğretmenlerimizden, terapistlerimizden ve diğer yetişkinlerden öğrenilmeli ve örnek alınmalıdır. Yetişkinlerin bile zorlandığı karmaşık bir beceriyi çocuklardan beklememeliyiz. Odaklanma, dikkat, duyguları yönetme, yürütücü işlevler, yemek yeme, uyku gibi birçok alanda hala zorluk yaşayan kaç yetişkin tanıyorsunuz?

Bu aynı zamanda, bu becerileri öğrenmeye çalışanlara destek olmamız gerektiği anlamına geliyor. Eleştirel veya yargılayıcı olmak yerine, bu becerilerin yaşamımıza entegre edilmesini savunmalıyız. İyi ebeveynler, pek çok zorlukla başa çıkan çocuklara sahiptir. Kendinize sarılın.

Çocuklar ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için düzenleme stratejileri, odaklanma, dikkat, duygu düzenleme, dürtüsellik gibi konularda daha fazla bilgi edinmek için Spirit of Ergotherapy terapistlerine danışabilirsiniz.

75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page