top of page

Oyuncakların Organizasyonu

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2 ile 12 yaşları arasında çocuklar yılda 6.500 ABD Doları'ndan fazla oyuncak alıyor. Avustralya'da oyuncak endüstrisi yılda 3,7 milyar ABD Dolarından fazla değere sahip. Karantinalar, çevrimiçi (online) oyuncak satışlarının 2021de yüzde 21,4 artmasıyla sonuçlandı ve çevrimiçi oyuncak sektörü artık genel çevrimiçi perakende sektöründen daha hızlı büyüyor.Çevresel kaygıların yanı sıra, çok sayıda oyuncağa sahip olmak çocukları, ebeveynleri ve bakıcıları olumsuz etkileyebilir.
Çok sayıda oyuncağın bulunduğu alanlar aşırı uyarıcıdır ve bebeklerin ve küçük çocukların yaratıcı bir şekilde öğrenme ve oynama becerilerini etkiler.
Yetişkinlerin odaklanmasını zorlaştıran dağınık kiler veya ofis alanlarına benzer şekilde, evin etrafında çok fazla oyuncağa sahip olmak çocukların konsantre olmasını, öğrenmesini ve oyun etrafında önemli beceriler geliştirmesini zorlaştırabilir.

Araştırmalar, daha az oyuncağın, yeni yürümeye başlayan çocuklar için daha kaliteli oyun süresine yol açtığını ve her seferinde bir oyuncağa odaklanmalarına, konsantrasyon becerileri geliştirmelerine ve daha yaratıcı oynamalarına olanak tanıdığını gösteriyor.

"Oyunda" çok sayıda oyuncağa sahip olmanın diğer bir sorunu da, onlara daha az değer verme eğiliminde olmamızdır. Yetişkinler, oyuncakların sayısını azaltarak çocukların takdir ve minnettarlık geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Çok fazla oyuncağınız varsa ne yapmalısınız?

Dağınıklığı giderin diye söylemek yapmaktan daha kolaydır, ancak oyuncakları düzenlemenin hem çocuklar hem de yetişkinler için birçok faydası vardır.

İyi organize edilmiş daha az oyuncak, daha sakin, daha az stresli bir ortam sağlar, bu da çocuklarda aşırı uyarılmayı azaltır ve daha iyi davranış düzenlemesine katkıda bulunur.
Oyuncak sayısını azaltmak, çocukların hayal kırıklığına karşı tolerans geliştirme fırsatlarını da artırabilir ve aynı anda bir veya iki oyuncağa odaklanmak zorunda kalma zorunluluğu, problem çözme becerilerini geliştirmenin yanı sıra bağımsız oyun deneyimi ve yaratıcılığı da geliştirebilir.
Oyuncakları düzenlemek, ebeveynlerin ve bakıcıların evdeki genel yapıyı ve rutini geliştirmelerine de yardımcı olabilir ki bu herkes için harikadır!

Oyuncaklar nasıl organize edilir
İyi bir ilk adım, evinizdeki tüm oyuncakların bir envanterini çıkarmaktır. Oyuncakları "sakla ve oyna", "tut ve sakla" (duygusal oyuncaklar, aile yadigârları veya depoya konabilecek bir koleksiyonun parçası) ve "ver veya sat" olarak ayırın.
"Sakla ve oyna" oyuncakları, çocukların net bir şekilde görmelerine ve kolayca erişmelerine olanak sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.

'İyi' oyuncaklar diye bir şey var mı?

Bu kadar çok çeşitli oyuncak mevcutken, seçim çok zor olabilir. Ancak oyuncak almayı düşündüğünüzde, bazı oyuncakları diğerlerinden daha iyi yapan bazı özellikler vardır.

"İyi" oyuncaklar, çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olanlardır. Bir oyuncağın bu açıdan uygun olup olmadığından emin değilseniz, uzman oyuncak mağazalarındaki personelden tavsiye alın veya spiritofergotherapy.org adresinden destek alın.

Oyuncaklar öğrenmeyi teşvik etmeli ve aynı zamanda çocuğun ilgisini canlı tutmalı, güvenli ve dayanıklı olmalıdır. Ek olarak, oyuncakların zamana karşı dayanıklı olması (Lego'yu düşünün) ve ideal olarak yıllar boyunca çeşitli şekillerde kullanılması gerekir.

İyi oyuncakların pahalı olması gerekmez. Avustralyalılar oyuncaklara her yıl milyonlar harcarken, basit, günlük ev eşyalarının - karton kutular, tencereler ve pişirme aletleri, kovalar ve küvetler, karton tüpler, plastik kaplar ve istifleme kapları - küçük çocuklar için mükemmel oyuncaklar olduğunu hatırlamakta fayda var.

'İyi' oyuncakları sınıflandırmak

Ebeveynler, iyi oyuncakları kategorize etmeyi faydalı bulabilir. Bu, oyuncakları düzenlerken çocukların farklı öğrenme ve oyun geliştirme türlerine uygun çeşitli oyuncaklara erişmesini sağlar.

Oyuncakları kategorize etmenin beş yolu:

1. Manipülatif/işlevsel oyuncaklar — bunlar arasında inşaat ve inşaat oyuncakları, bulmacalar, istifleme ve yuvalama, zeka oyunları, giyinme oyuncakları, boncuklar, bloklar, banyo oyuncakları ve kum ve su oyuncakları bulunur. Manipülatif oyuncaklar, çizim, yazma, giyinme ve daha fazlası için hayati önem taşıyan ince ve büyük motor becerilerin, el becerisinin ve koordinasyonun geliştirilmesine yardımcı olması açısından önemlidir.
2. Aktif oyuncaklar — çeşitli dış mekan oyuncakları, tırmanma ekipmanları, spor malzemeleri ve binilen oyuncaklar dahil. Aktif oyuncaklar, genel fiziksel aktivite ve motor becerilerin gelişimi için harikadır.
3. Öğrenme oyuncakları — bunlar arasında tahta ve kart oyunları, kitaplar ve harf tanımlama, şekil ve renk ayırıcılar gibi özel beceri gerektiren oyuncaklar bulunur.
4. Yaratıcı oyuncaklar — sanat ve zanaat malzemeleri, müzikli oyuncaklar ve dijital müzik ve çizim uygulamaları dahil enstrümanlar gibi.
5.Sembolik — giydirme ve canlandırma (kostümler, giysiler, şapkalar, maskeler ve aksesuarlar), doldurulmuş oyuncaklar, kuklalar, oyuncak bebekler, ulaşım oyuncakları dahil.


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page