top of page

Sayısal beceriler kademeli olarak gelişir.

Sayısal beceriler zamanla kademeli olarak gelişir ve genetik, çevre ve erken deneyimler gibi faktörlerden etkilenir.


Sayısal beceriler uygulama ve öğretim yoluyla geliştirilebilir ve erken müdahale, çocukların bu becerilerde yaşamları boyunca onlara fayda sağlayabilecek güçlü bir temel geliştirmelerine yardımcı olabilir.


Piaget, oyun teorisinde, insanların yaparak öğrendiğini teorize etti. Biz buna kinestetik farkındalık veya beden ile beyin arasındaki bağlantı diyoruz.


Eski matematikçiler, toplamları hesaplamak için bir platform boyunca boncukları kaydırmak için bir abaküs yöntemi kullandılar, böylece ince motor becerilerini matematiğe dahil ettiler.

Modern matematik, sırayla doğru tuşlara basmak için ince motor hassasiyetine bağlı olarak bir hesap makinesi kullanmayı içerir.

Boncukları dizmek, kalıplar üzerinde çalışırken, tasarımları kopyalarken, sayarken ve sıralarken ince motor becerileri geliştirir.


Unifix küpleri (veya yakalama küpleri) sayma, toplama ve çıkarma için kullanılır, ancak aynı zamanda küpleri hareket ettirmek, saymak, dokunmak, istiflemek ve sıralamak için ince motor hassasiyeti içerir.


Cetvel, şablon, şerit metre, kurşun kalem, makas veya pusula gibi diğer araçlar, doğru ince motor becerilerine dayanır.


Grafik kağıdı, sayı çizgileri, zamanlı testler ve satırlardaki satır numaralarının tümü ince motor hassasiyeti gerektirir


Flash kartlar, mandallar, manipülatifler ve çalışma sayfaları, matematik geliştirmede kullanılan bazı diğer araçlardır.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page