top of page

Vestibüler Sistem

Vestibüler sistem birçok yönden diğer duyulardan farklı olup günlük yaşamda önemli bir rolü vardır. Çünkü reflekslerden, en yüksek algılama ve bilinç düzeylerine kadar değişen şaşırtıcı bir işlev yelpazesine sahiptir


Vestibüler sistemimizin nasıl çalıştığına bir göz atalım. İç kulağımızda sıvı içeren bir organımız var. Kafamız hareket ettiğinde bu sıvı da hareket ederek bu organın içindeki tüycükleri hareket ettirir. Sıvının ve ardından tüylerin bu hareketi beynimize sinyaller göndererek hangi yönde hareket ettiğimizi ve ne kadar hızlı hareket ettiğimizi anlamamızı sağlar.


Salıncaktan ya da belki bir roller coaster'dan inerken hissettiğiniz neşeyi veya korkuyu düşünün. Vestibüler duyumuzun bizi nasıl bir uyarı durumuna soktuğunu en iyi şekilde açıklamak için kullanılabilir. Aksine, yavaş, ritmik hareketler de vestibüler girdi üretir ancak sakinleştirici olabilir. Bir bebeği uyutmak için salladığımızda, sistemi sakinleştirmek için vestibüler girdi kullanırız.


Çocuğunuzun vestibüler girdi aradığını veya bunlardan kaçındığını düşünüyorsanız, bu sorunu bir ergoterapiste danışabilirsiniz.


Vestibüler sistemle mücadele eden çocuklarınıza evde yardım etmek mümkündür; ancak, çocuğunuzu aşırı uyarma riskinin bulunduğunu unutmamak önemlidir!

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page