top of page

Yaşlanmak Kaçınılmaz, Bilişsel Gerileme Değil: Sıkı Egzersiz İle Zihinsel Sağlığı Korumak

Dallas Üniversitesi'ndeki son araştırma, düzenli egzersizlerle fiziksel kondisyonunu koruyan yaşlı yetişkinlerin beyinlerinin, genç yetişkinlerin beyinlerine daha fazla benzediği fikrini destekliyor.

Dallas Üniversitesi'ndeki son araştırma, düzenli ve yorucu egzersizlerle fiziksel kondisyonunu koruyan yaşlı yetişkinlerin beyinlerinin, genç yetişkinlerin beyinlerine daha fazla benzediği fikrini destekliyor.

CVL'de Yaşam Boyu Sinir Bilimi ve Beyin Laboratuvarı'nı yöneten Başak, "Yaş, bilişsel sağlığın yalnızca bir göstergesidir ve kondisyon da önemli bir değiştirici faktör olabilir" dedi. "Çalışmamızdaki fit yaşlı yetişkinlerin beyin aktivasyon modelleri, dikkat odağını değiştirmeyi ve hafızayı hızlı bir şekilde güncellemeyi gerektiren karmaşık bir bilişsel görev sırasında genç yetişkinlerinkine benziyor. Bu, fiziksel kondisyonun beyindeki yaşa bağlı değişiklikleri önemli ölçüde değiştirebileceğini gösteriyor. "

Chandramallika Basak, 27 Nisan'da çevrimiçi olarak ve Neuroscience'ın Haziran ayı basılı baskısında yayınlanan ve yorucu fiziksel aktivitenin ve kalp-solunum kondisyonunun beyinlere nasıl yardımcı olduğunu anlatan bir çalışmanın ilgili yazarıdır. Yaşlı yetişkinler, karmaşık bilişsel görevleri yerine getirme yeteneklerini geliştirerek yaşa bağlı değişiklikleri telafi ederler.


Sonuçlar, nörolojik sağlığın uzatılması için fiziksel kondisyonun sürdürülmesinin ve düzenli yorucu egzersizin önemini göstermektedir.


Başak, "Bulgularımız, orta ila şiddetli fiziksel aktiviteyi içeren bir yaşam tarzının, yaşlı yetişkinlerin prefrontal korteksindeki genç yetişkinlerle eşleşen bilişsel işleyişin sürdürülmesine yardımcı olabileceğini, kardiyorespiratuar kondisyonun ise arka beyin bölgelerinin nörovasküler sağlığını koruyabileceğini gösteriyor." dedi. "Yorucu fiziksel aktiviteyle kastettiğimiz, aslında kalp atış hızınızı artıran ve akciğer kapasitenizi artıran bir fiziksel aktivite düzeyidir."

Tüm katılımcılar, iki farklı renkli arka plan üzerinde sunulan iki sayı kümesini hatırlamayı içeren karmaşık bilişsel kontrol görevlerini gerçekleştirdiler. Katılımcılar, gösterilen sayının daha önce o renkte gördükleri sayıyla aynı mı yoksa farklı mı olduğuna karar vermek zorundaydı. Arka plan renklerinin tahmin edilebilir veya rastgele olmasına, hafızadaki sayıların güncellenmesi gerekip gerekmediğine, dikkat odağının değiştirilmesinin veya aynı bilgi üzerinde kalmasına bağlı olarak görevlerin zorluğu arttı.

Genel olarak beyin, itfaiyecilerin çok alarmlı bir yangına tepki vermesi gibi kaynaklarını kullanır: Eğer görev tek bir bölgenin üstesinden gelemeyeceği kadar zorlaşırsa başka bir istasyon yanıt verir. Başak, "Genç beyinler daha verimlidir. Çok çalışmalarına gerek yoktur." dedi. "Bu ekstra kaynakları yalnızca işler zorlaştığında kullanmaları gerekiyor."


Genç denekler ile yüksek uyum gösteren yaşlılar arasındaki hem görev performansı hem de beyin aktivitesindeki farklar, yüksek uyum gösteren ve düşük uyum gösteren yaşlı yetişkinler arasındaki farklardan çok daha küçüktü.


Başak, "Yaşlandıkça pek çok şey daha da gerilemeye başlıyor ve bunlardan bazıları yaşlanmanın ötesinde bağımsız bir etkiye sahip olabiliyor." dedi. "Yüksek düzeyde fiziksel aktivitenin ve yüksek kalp-solunum kondisyonunun, bilişsel seviyelerini telafi etmenize ve korumanıza yardımcı olacak ek beyin bölgelerini işe almanıza olanak sağladığını gösterdik.8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page