top of page

Çoklu Duyusal Öğrenme Nedir ve Neden önemlidir?

Çoklu duyusal öğrenme, aynı anda birden fazla duyu sistemi aracılığıyla öğrenme anlamına gelir.


Bebekler genellikle tek bir duyusal sistem aracılığıyla öğrendiklerinden daha fazlasını çoklu duyusal öğrenmeyle öğrenirler (Rose ve Ruff, 1987). Çocuklar çevrelerini keşfederken doğal olarak tüm duyularını kullanırlar. Örneğin bebekler bir oyuncağı öğrenirken genellikle oyuncağa bakar, oyuncağa dokunur, oyuncağın çıkardığı sesleri dinler, oyuncağı koklar veya oyuncağı ağzına götürür. Bebekler ayrıca öğrenmelerine yardımcı olmak için sıklıkla hareketleri kullanırlar ve bu da ek bilgi toplamalarına yardımcı olabilir.


Edelman'ın Nöronal Grup Seçimi Teorisi'ne (beyin gelişimi hakkında bir teori) göre, çoklu duyusal öğrenme gerçekleştiğinde, tek duyusal öğrenmeye kıyasla daha ayrıntılı beyin bağlantıları oluşur. Çoklu duyusal öğrenme, görsel, işitsel, dokunsal ve fiziksel veya kinestetik duyularla beyne daha kalıcı ulaşmaktır.


Duyusal Bilgilerle Olabildiğince Hassas Olun


Öğretmeye çalıştığınız konu hakkında duyusal bilgileri aktarırken birbirleri ile entegre olmasına özen gösterin. Örneğin, bebeğiniz izlerken ayak parmaklarını sayıyorsanız, her sayıyı tam olarak bebeğinizin ayak parmaklarına dokunduğunuz anda söyleyin. Bu, bebeğinize üç tür duyusal bilgi verecektir (görsel, işitsel ve dokunsal). Rakamları söylerken bebeğinizin ayak parmaklarını yavaşça hareket ettirirseniz, aynı zamanda kinestetik bilgi de eklemiş olursunuz.


Bebeğinizle nasıl vakit geçirdiğinizi düşünün, ardından bu deneyimlere bebeğinizin öğrenmesine yardımcı olabilecek daha fazla duyusal bilgi ekleyin. Örneğin bebeğinizi yıkarken çocuğunuzun vücut kısımlarına isim verin. Bezin bebeğinizin cildine temas ettiği anda onlara isim vermeye çalışın. Bebeğinizin gördüğü, duyduğu, dokunduğu, kokladığı, tattığı şeyler veya hareketleri hakkında konuşurken, çocuğunuzun deneyimini anlatmak için kelimelerinizi dikkatlice eşleştirin. Başka bir deyişle, eğer bebeğiniz bir çiçekle tanışıyorsa, çiçeğin nasıl koktuğunu, nasıl göründüğünü, hissettiğini ve hatta nasıl ses çıkardığını anlatın. Bunu çocuğunuz çiçeği koklarken, çiçeğe bakarken, çiçeğe dokunurken ve siz ve bebeğiniz çiçeği hareket ettirirken sesleri dinlerken yapın.

26 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page