top of page

Disregülasyon Böyle Görünebilir.

Genellikle bu davranışları sergileyen bir çocuk görmüşsünüzdür ve buna "meydan okuma", "reddetme", "inatçılık" ‘yaramazlık’ vb. bir şey söylemişsinizdir. Ya bunun yerine bu davranışları nörolojik sistemlerinden gelen iletişim olarak görseydik? Bu durum Onlarla etkileşim şeklinizi değiştirir miydi?

Düzenleme, vücudun dengede olma yeteneğidir. Bu, vücudunuzun duyusal, duygusal, bilişsel veya "düşünme" bilgileri dahil olmak üzere aldığı bilgileri işleyebilmesi ve yönetebilmesi anlamına gelir.

Kulaklarını kapatan bir çocuk, o sırada duyusal bilgileri işlemek için mücadele ediyor olabilir. Yemek yemeyi reddeden bir çocuğun vücudu adrenalin, kortizol ve diğer stres kimyasallarıyla dolu olabilir. Uyuyamayan bir çocuk, beyni ile vücudu arasında olup bitenleri düzenlemekte zorlanıyor ve kendi başına gevşemekte güçlük çekiyor olabilir. Agresif olan bir çocuk, rahat ve düzenli bir durumda olduğundan daha çok savaş ya da kaç gibi stres tepkisinde vakit geçiriyor olabilir. Bu, durum geçişleri ve yeni etkileşimleri işlemlemelerini çok zorlaştırabilir.

Bu nedenle, bir daha davranışlarıyla mücadele eden bir çocuk gördüğünüzde, daha yakından bakın ve bunun düzensizlik olup olmadığını görün. Ortak düzenleme stratejilerini kullanmaya odaklanmanın yanı sıra günlük bir nefes alma, hareket ve farkındalık rutini uygulamaya odaklanmak, daha iyi düzenleme için gereken beyin bağlantılarını oluşturmaya yardımcı olabilir.
47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page