top of page

Babıldama Nedir ve Neden Önemlidir

Güncelleme tarihi: 1 Ağu 2022

Bebekler 4-6 aylık olduğunda söyleyecek çok şeyi varmış gibi görünebilir ama hiçbirini anlayamazsınız! Bebeğin ilk kelimelerini söylemeden önce çıkardığı ses, babıldama olarak bilinir.
babıldama kulağa saçma gelebilir, ancak bebeğin iletişimsel gelişiminin önemli bir parçasıdır.

Babıldama nedir


babıldama, bebeğin “ma”, “da” veya “um” gibi ünlü-ünsüz sesleri çıkardığı erken dil gelişiminin bir aşamasıdır. Daha sonra tekrarlayan babıldama meydana gelir. Son olarak, çeşitli sesleri (yani “mabaga”) birleştirecektir. Bebekler mırıldandığında, ağzını kullanmaya, ses çıkarmaya ve iletişim kalıplarını öğrenmeye çalışırlar, böylece konuşmaya başlayabilirler!

Bebekler ne zaman babıldamaya başlar
Her bebek farklıdır, bu nedenle babıldama evresinin ne zaman başlayacağı konusunda bazı farklılıklar vardır. Babıldamanın 4-6 ay civarında ortaya çıkması bekleniyor.
Babıldama nasıl bir şey
Erken dönemde, bebeğin mırıltıları. “ba” veya “da” gibi gelebilir. Ancak babıldayan her bebek aynı sese sahip değildir; Bebeğin mırıltıları, maruz kaldıkları dile/dillere göre farklılık gösterebilir!
Bebek babıldamada daha iyi hale geldikçe, daha uzun ses dizileri çıkaracaktır. Bu dizeler “ma-ma-ma“ veya "mi-mi-mi" gibi olabilir.
Bazen gerçek kelimeler gibi (“ma-ma” gibi) gelebilir, ancak bazen anlamsız kelimeler gibi de gelebilir.
Bebeğin babıldaması bir şey ifade ediyor mu

Bebek daha fazla mırıldandıkça, etraflarında duyduğu sesleri taklit etmeye başlayacaktır -

bu da kelimeleri söylemeye çalıştıkları anlamına gelir! Tanınabilir bir ses çıkardıklarını duyarsanız, onlar için kelimeyi bitirmeyi deneyin. Örneğin, köpeği gösterip “kö” derlerse, “evet! Bu Köpek!"

Ayrıca size ne istediklerini göstermek için işaret etme gibi hareketleri kullanmaya başlayabilirler. Bebek, henüz söyleyemese bile, söylediğiniz kelimelerin çoğunu anlar. Bu yüzden gün boyunca onlarla iletişim kurmaya devam ettiğinizden emin olun!

Ağlamalar veya ciyaklamalar babıldama sayılır mı
Ağlama, mırıldanma ve ciyaklama gibi diğer sesler babıldama değil, bebeğin konuşmaya başlamadan önce kullandığı iletişim yöntemleridir. Çığlıklar ve hıçkırıklar en sık 0-3 aylık dönemde duyulur.


Ya bebek babıldamıyorsaBebek yaklaşık 7 aylıkken babıldamaya başlamazsa, bir uzmana mutlaka danışın.
79 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page