top of page

Nöroçesitlilik Nedir ?

Nöroçeşitlilik (Neurodiversity) basitçe şu anlama gelir: Nörolojinin neden olduğu temelde farklı bir düşünme biçimi.
Dokunmayla ilgili duyusal sorunlarımın beni nasıl etkilediğini bilmek istiyorsanız, bana sorun, anneme, doktoruma ya da kapı komşumun kedisine sormayın ve kesinlikle konuştuğumda dinleyin, beni susturmayın. Beni susturma, dinle.

Otizmli olduğumu söylersem, bana Otizmli deyin. Bir yapboz parçasının beni temsil etmediğini söylersem, tartışmayın. Bir kurum benim için elinden gelenin en iyisini yapmıyor dersem, inanın bana.

Bir topluluk olarak Nöroçeşitlilik insanları, dinlenmek ister ve buna ihtiyaç duyar.

Ancak, tüm bu Nöroçeşitli beyinler azınlıktadır, çünkü dünyadaki tüm Nörotipikler sayıca üstündürler.

Çocuğunuzu, arkadaşınızı veya aile üyenizi, farklılıklarını paylaşan diğer kişilerle bağlantı kurması için cesaretlendirin ve etkinleştirin, seslerinin onlarla birlikte yükselmesine izin verin. Kim olduklarıyla gurur duymayı öğrenmelerine yardımcı olun, farklılıklarını kucaklayın ve onların da onları kucaklamasına izin verin. Çocuklarınızın ne istediklerine ve nasıl istediklerine kendileri karar vermelerini sağlamak için yardımınıza ihtiyacı var.

"Bütün nöroçeşitlilik toplulukları için temel kural: Bizimle konuşun, bizim aracılığımızla konuşun ama bizim adımıza konuşmayın. Güçlendirilmeye ve etkinleştirilmeye ihtiyacımız var."
68 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page