top of page

Motor Planlama

Motor planlama, hareket üretmek için beyninizin ve kaslarınızın birlikte çalışmasını içerir. Dişlerinizi fırçalamak gibi en basit görevleri bile tamamlamak için motor planlama becerileri gereklidir.

Bazı çocuklar bu becerilerle mücadele eder. DEHB, dispraksi veya duyusal işleme bozuklukları gibi motor planlamayı zorlaştırabilecek bazı durumlar vardır. Motor planlama sorunları akademik ve sosyal zorluklara neden olabilir.Yürümeyi öğrenen bir bebeği düşünün. Önce başlarını kaldırmayı, sonra yuvarlanmayı, sürünmeyi, emeklemeyi ve son olarak yürümeyi öğrenirler. Onlara bilinçsizce nasıl hareket edeceklerini söyleyen bu motor planlama becerileri, sonunda otonomik hale gelir; düşünmeden yapılır. Çocuklar bu becerileri geliştirmeye devam ederek yürümeye koşmaya, zıplamaya ve tırmanmaya vb. dönüştürürler


Hareketin gerçekleşmesi için çok şeyin gerçekleşmesi gerekir. Hareket sırasında beyin, vücudun eylemleri hakkında geri bildirim alır ve verir. Bu geri bildirim, performansı iyileştiren küçük değişiklikler yapılmasına yardımcı olur. Koordinasyon tekrarla gelişir. Hareket daha verimli ve zahmetsiz hale gelir; sonunda beyin ve vücut otonom olarak birlikte hareket eder.


Belirli koşullar bu zorluklara neden olabilir veya şiddetlendirebilir.


Motor planlama zorlukları beyindeki zayıf nöral bağlantılardan ve duyusal bilgiyi işleme zorluğundan kaynaklanabilir. Motor planlama ile mücadelelere birçok şey katkıda bulunabilir. Gelişimsel Koordinasyon Bozukluğu en yaygın nedenlerindendir.


Evde motor planlama becerilerini nasıl öğretebilirsiniz?


Çocuğunuzun motor planlamasına yardımcı olmak için evde yapabileceğiniz bazı şeyler var. Çocuğunuzun yaşadığı zorluklar nedeniyle özgüveniyle ilgili problemler olabileceği gerçeğine dikkat edin, bu nedenle güven oluşturmaya yardımcı olmak için kolayca ulaşılabilir hedefler belirleyin. El yazısı üzerinde çalışıyorsanız kalemi düzgün şekilde tutmak, el-göz koordinasyonunu geliştirmeye çalışıyorsanız topa tekme atmak veya atlama üzerinde çalışıyorsanız tek ayak üzerinde durmak gibi basit görevlerle başlayabilirsiniz.


Eğlenceli fiziksel aktiviteler, bir çocuğun kaba motor becerilerini doğal olarak güçlendirmeye yardımcı olabilir.

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen

Beoordeeld met 0 uit 5 sterren.
Nog geen beoordelingen

Voeg een beoordeling toe
bottom of page