top of page

Onlar Unutabilir Sen Unutma!

Her yıl 21 Eylül, Alzheimer Günü olarak dünya genelinde bilinçli bir şekilde hatırlanır. Bu özel gün, Alzheimer hastalığına dikkat çekmek, bu hastalığı yaşayan bireylerin ve ailelerinin ihtiyaçlarına odaklanmak ve bu zorlu hastalıkla mücadelede toplumsal destek oluşturmak amacıyla düzenlenir.

Alzheimer hastalığı, kognitif bozukluk, duygusal ve davranışsal değişiklikler, fiziksel ve fonksiyonel gerilemeler ve sonuç olarak alzheimer hastalığı beyin işlevlerindeki bozukluklara bağlı olarak zihinsel işlevlerde gerileme, davranış sorunları ve işlevsellikte azalma ile giden dejeneratif bir hastalıktır. Diğer bir tanım ise şu şekilde yapılabilir: Alzheimer hastalığı, bilişsel gerilemenin yanında çeşitli nöropsikiyatrik davranışsal rahatsızlıklara neden olan, kişinin günlük yaşam faaliyetlerinde bozulmalar ortaya çıkaran ve kişide önemli fiziksel ve psikolojik yıkımlar meydana getiren bir hastalıktır.


Alzheimer hastalığı, 65 yaşın üzerindeki kişilerde %3-11, 85 yaşın üzerinde ise %20-47 oranında görülme sıklığına sahiptir. Dünyanın değişik bölgelerinde yapılan çalışmaların gösterdiği sonuçlara göre, 65 ile 85 yaşları arasında hastalığın görülme sıklığı her beş yılda bir iki katına çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesi Alzheimer riskini artıran en önemli etkendir. Genetik etkiler de yaşlanan bireyin Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalini arttıran faktörlerin başında gelmektedir.


Bu gün, Alzheimer hastalarının yaşamlarını daha iyi bir şekilde idare etmelerine yardımcı olmak için bir fırsattır. Aynı zamanda, bu hastalıkla mücadele eden kişilere ve ailelerine duyulan destek ve empatiyi artırır. Alzheimer Günü, toplumun bu konuda bilinçlenmesine ve birlikte daha iyi bir gelecek inşa etme çabalarına katkıda bulunur.

Alzheimer Günü, unutulmaz anıları ve sevgiyi paylaşmamıza olanak tanır. Birlikte hareket ederek, bu hastalığın etkilerini hafifletmek ve bir gün kesin bir tedavi bulmak için çaba harcayabiliriz. Bu özel gün, her birimizin Alzheimer hastalığına karşı bir fark yaratabileceğini hatırlatır. Birlikte hareket ederek, umudu ve destekleri paylaşabiliriz. Alzheimer hastaları ve aileleri için daha iyi bir gelecek için birlikte çalışalım.

21 Eylül Alzheimer Günü'nde, Alzheimer hastalığına karşı farkındalık yaratmak ve destek olmak için bir adım atmaya davetlisiniz. Unutmayalım ki, bilinçli bir toplum, daha iyi bir geleceğin anahtarıdır. Alzheimer Günü, bu önemli konuda farkındalık yaratmak ve toplumun bu hastalıkla mücadelede birlikte hareket etmesini teşvik etmek için bir fırsattır. Bu yazıyı paylaşarak ve insanları bu konuda bilinçlendirmek, Alzheimer hastalarına ve ailelerine destek olmak için bir adım atmış olursunuz.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page