top of page

Otizmli Bireyler Hayal Kurabilir mi?

Otizm, çocukları hayal kurma yeteneğinden mahrum bırakır mı? Bazı insanlar böyle düşünmektedir, OSB teşhisi konmuş çocukların hayal kurma yeteneğine sahip olamayacaklarına inanmaktadır.

Ancak Dr. Stanley Greenspan bunun böyle olmadığını düşünüyordu. Aslında, Floortime modeli, oyun terapisini terapötik sürecinin temel bir yönü olarak içermektedir. Dr. Greenspan ayrıca, Otizmli bireylerin evde ebeveynleriyle birlikte hayal kurmayı nasıl öğrenebileceklerini öğretti.

Hayal kurma çocuğun duygularını yaşamına dahil eder, otizm spektrumunda olan bir çocuğu bile. Hayal kurma, bir çocuğun kelimeleri, kavramları ve sembolleri kullanma becerisine yardımcı olur. İnteraktif drama, çok etkili bir terapötik araç olabilir. Dr. Greenspan ve Dr. Wieder'ın "Engaging Autism: Using the Floortime Approach to Help Children Relate, Communicate, and Think" adlı kitaplarında, sayfa 124'te "sadece kelimelerle değil, aynı zamanda resimler, eylemler ve drama ile de öğretin" diyorlar. Çocuklar, otizmli olsunlar veya olmasınlar, başka bir insanla etkileşimde bulunmanın eğlencesini öğrendiklerinde, bu onlar için o kadar muazzam ve doğal hisler barındırır ki, giderek daha fazlasını aramaya başlarlar. Duygusal olarak çocukla etkileşime geçmek, Floortime'ın kalbinde yer alır. Bakım verenleriyle duygusal olarak etkileşime geçerek, çocuklar sadece insan etkileşimini değerli bulmazlar, aynı zamanda duygusal etkileşimin tadını çıkarmaya başlarlar. Bu, yalnızca ezberleme veya davranışsal talimatlandırmadan çok daha sağlıklı ve önemlidir. Bu eğlenceli etkileşimden zevk alma, tabii ki, her iki tarafta da geçerlidir. Otizm spektrumunda bir çocuğun ebeveyni olarak, çocuğunuzla duygusal olarak etkileşimde bulunmanın neşesini ve zevkini hayal edin. Ve başlamak için hiçbir zamanın geç olduğunu düşünmeyin. Floortime, daha büyük çocuklar, gençler ve yetişkinlerle gerçek duygusal etkileşim sağlamak için kullanılır.

70 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page